October 1993

SANDY'S NORTH
Registered Voters- 2,121
Elected: Eugene Cox & Dennis Lister PLP WIN
Results: Eugene Cox PLP 942
Edward Bailey UBP 596
Dennis Lister PLP 949
Colin Pearman UBP 591
TURN-OUT: 1,569 74%
SANDYS SOUTH
Registered Voters-2,108
Elected: Walter Lister & Walter Roberts PLP WIN
Results: Ralph Richardson UBP 466
Walter Lister PLP 1,144
Walter Roberts PLP 1,109
Ted Gauntlet UBP 447
TURN-OUT: 1,601 76%
SOUTHAMPTON WEST
Registered Voters-1,660
Elected: Pamela Gordon & David Dodwell UBP WIN
Results: Michael Scott PLP 507
Matthew Lindo NLP 90
Terry Lister PLP 549
Pamela Gordon UBP 802
David Dodwell UBP 755
TURN-OUT: 1,387 84%
SOUTHAMPTON EAST
Registered Voters-1,504
Elected: Reginald Burrows & Stanley Lowe PLP WIN
Results: Reginald Burrows PLP 754
Stanley Lowe PLP 747
Calvin Simons UBP 357
Anthony Santucci UBP 357
TURN-OUT: 1,134 75%
WARWICK WEST
Registered Voters-2,359
Elected: Quinton Edness & Ewart Brown
Results: Dr. Ewart Brown PLP 958
Sir John Sharpe UBP 944
Dessaline Waldron NLP 52
David Burch IND 23
Quinton Edness UBP 960
George Scott PLP 881
TURN-OUT: 1,932 82%
WARWICK EAST
Registered Voters-2,440
Elected: Alex Scott & Irving Pearman
Results: Debra Saltus NLP 159
Alex Scott PLP 894
Calvin Smith PLP 854
Irving Pearman UBP 897
Patricia Gordon-Pamplin IND 68
Gerald Simons UBP 832
TURN-OUT: 1,864 76%
PAGET WEST
Registered Voters-1,217
Elected: Harry Soares & Tim Smith UBP WIN
Results: Calvin Wales PLP 238
Chris Furbert PLP 276
Harry Soares UBP 662
Tim Smith UBP 636
TURN-OUT: 935 77%
PAGET EAST
Registered Voters-1,209
Elected: John Stubbs & John Swan UBP WIN
Results: Aurelia Burch PLP 75
Geoffrey Parker NLP 112
Dr. John Stubbs UBP 811
Sir John Swan UBP 855
TURN-OUT: 968 80%
PEMBROKE WEST
Registered Voters-1,818
Elected: Dr. David Dyer & Dr.Clarence Terceira UBP WIN
Results: David Dyer UBP 917
Clarence Terceira UBP 874
Carvel Van Putten PLP 468
Michael Cox PLP 454
TURN-OUT: 1,392 77%
PEMBROKE WEST CENTRAL
Registered Voters-1,755
Elected: Ann Cartwright-Decouto & Jerome Dill
Results: Jerome Dill UBP 701
Ann Cartwright-Decouto UBP 698
Neleatha Butterfield PLP 559
Stuart Hayward IND 299
TURN-OUT: 1,437 82%
PEMBROKE EAST CENTRAL
Registered Voters-1,692
Elected: David Allen & Stanley Morton PLP WIN
Results: David Allen PLP 690
David Lines UBP 449
Lawson Mapp UBP 484
Stanley Morton PLP 715
TURN-OUT: 1,205 71%
PEMBROKE EAST
Registered Voters-1,571
Elected: Ottiwell Simmons & Nelson Bascome PLP WIN
Results: Ramadhin Smith UBP 206
Ottiwell Simmons PLP 865
Keetha Lowe UBP 211
Nelson Bascome PLP 938
TURN-OUT: 1,145 73%
DEVONSHIRE NORTH
Registered Voters-1,945
Elected: Lois Browne-Evans & Freddie Wade PLP WIN
Lois Browne-Evans PLP 905
Charles Marshall UBP 343
Austin Thomas NLP 212
Dr. James King UBP 344
Freddie Wade PLP 892
TURN-OUT: 1,399 72%
DEVONSHIRE SOUTH
Registered Voters-2,203
Elected: David Saul & John Barritt UBP WIN
Results: David Saul UBP 1,044
John Barritt UBP 1,072
Danny Farias PLP 513
Richard Lynch PLP 507
TURN-OUT: 1,609 73%
SMITH'S NORTH
Registered Voters-1,501
Elected: Ernest DeCouto & Leonard Gibbons UBP WIN
Results: Dr. Roosevelt Brown PLP 380
Ernest DeCouto UBP 817
Leonard Gibbons UBP 827
TURN-OUT: 1,188 79%
SMITH'S SOUTH
Registered Voters-1,483
Elected: Trevor Moniz & C.V. Jim Woolridge UBP WIN
Results: Trevor Moniz UBP 690
Dr. Clark Goodwin PLP 340
C.V. Jim Woolridge UBP 780
Graeme Outerbridge NLP 283
TURN-OUT: 1,188 80%
HAMILTON WEST
Registered Voters-1,291
Elected: Maxwell Burgess & Wayne Furbert UBP WIN
Maxwell Burgess UBP 564
Julian Hall PLP 487
Eugene Blakeney PLP 494
Wayne Furbert UBP 544
TURN-OUT: 1,062 82%
HAMILTON EAST
Registered Voters-1,171
Elected: Renee Webb & Trevor Woolridge PLP WIN
Results: Gilbert Darrell NLP 241
Wendell Hollis UBP 491
Renee Webb PLP 595
Francis Furbert UBP 498
Trevor Woolridge PLP 582
Gershwyn Smith IND 3
TURN-OUT: 1,260 83%
ST. GEORGE'S NORTH
Registered Voters-1,438
Elected: Jennifer Smith & Leon Williams PLP WIN
Results: Michael Jones UBP 414
Albari Assalaam IND 4
Phillip Smith UBP 454
Leon Williams PLP 638
Jennifer Smith PLP 752
TURN-OUT: 1,158 81%
ST. GEORGE'S SOUTH
Registered Voters-1,436
Elected: Richard Spurling & Grace Bell UBP WIN
Results: Grace Bell UBP 558
Richard Spurling UBP 579
Cheryl Ann Pooley NLP 300
Arthur Pitcher PLP 517
TURN-OUT: 1,139 79%